preloder

19 lipca – godz. 21:00

wieża kościoła św. Katarzyny

Giedrius Kuprevičius (carillon / Litwa)

Ieva Goleckytė-Jarašė

(sopran / Litwa)

Jurgis Jarašius (tenor / Litwa)

Litwa wita Polskę! – muzyka polska i litewska

 Giedrius Kuprevičius (*1944)

W gościnie u Katarzyny (premiera)

 

Giedrius Kuprevičius

Romans Veroniki z musicalu „Veronika“

Ieva Goleckytė-Jarašė

 

Giedrius Kuprevičius

Scherzo na carillon

 

Giedrius Kuprevičius

Leci, leci bocian na Litwę! z musicalu „Devynbėdžiai“

Jurgis Jarašius

 

Giedrius Kuprevičius

Chopin w sercu… (premiera)

 

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Życzenie

Ieva Goleckytė-Jarašė

 

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Znasz li ten kraj

Jurgis Jarašius

 

Giedrius Kuprevičius

Moniuszko w Wilnie (premiera)

 

Giedrius Kuprevičius

Światła w letnią noc

Jurgis Jarašius

 

Giedrius Kuprevičius

Preludium pamięci M.K.Čiurlionisa

 

Giedrius Kuprevičius

Carillonowe zabawy (premiera)

 

Giedrius Kuprevičius

Hymn miłości – z opery „Królowa Bona“

duet Ieva Goleckytė -Jarašė / Jurgis Jarašius

 

Giedrius Kuprevičius

Dzwony w Gdańsku (premiera)

ok. 21.45 – Kamil Cieślik (*1991)

Opowieści Fontanny Heweliusza (2016)

Giedrius Kuprevičius

Giedrius Kuprevičius (ur.1944) – niezwykle wszechstronny litewski kompozytor, nauczyciel, eseista i polemista. Jego życie i praca związane są przede wszystkim z drugim co do wielkości litewskim miastem Kownem. Biografia zawodowa tego kompozytora pełna jest interesujących zwrotów: w latach 1980-1987 założył grupę muzyki elektronicznej Argo, od 1957 r. grał na carillonie w Kownie, aw 1998 r. został mianowany głównym carillonistą miasta Kowna. W 1975 roku napisał jeden z najpopularniejszych musicali na Litwie, FireHunt and Beaters, który był wystawiany także na Łotwie, w Estonii, Rosji, na Ukrainie iw Mołdawii, a piosenka z musicalu,Jaskółki, stała się prawdziwym hitem na Litwie. Kompozytor ten pisze także muzykę w tradycyjnych klasycznych gatunkach: operach, symfoniach, utworach kameralnych, oratoriach, cyklach wokalnych itp. Muzyka GiedriusaKuprevičiusa jest umiarkowanie nowoczesna, wiele jego dzieł jest w znacznym stopniu zdominowanych przez element improwizacji oraz żywe związki z literaturą i sztukami wizualnymi . Pisze także dla teatru i filmu.

Ieva Goleckytė-Jarašė

Ieva Goleckytė (ur. 1991 r. na Litwie, w Raseiniai), absolwentka Akademii Muzycznej Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (2016), od 2014 solistka Państwowego Teatru Muzycznego w Kownie.Od pierwszego roku studiów I. Goleckytė aktywnie koncertujena Litwie i zagranicą: w Finlandii, Polsce, Portugalii, Włoszech, Rosji, itd. Brała udział w wielu festiwalach, między innymi Pažaislis Music Festival, „Summer with Čiurlionis”, Festiwalu Muzyki Organowej Auksztoty, Festiwalu Sztuki w Cytowianach, „Muzycznej Wiośnie” (Kaliningrad, Rosja), Lubelskim Festiwalu Muzycznym (Polska). Śpiewała między innymi z orkiestrami symfonicznymi w Kownie, Teatrze Muzycznym w Kownie, Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie, orkiestrami kameralnymi Uniwersytetu Witolda Wilekiego, Moskiewską Państwową Akademicką Orkiestrą Narodową „Rosja”.
Wśród ról warto wymienić: Valentinę w musicalu F.Wildhorna „Hrabia Monte Christo”, Deizi Parker w operetce P. Abrahama „Ball at the Savoy”, Germain w operetce R. Planquette’a „Les Cloches de Corneville”, Fedorę w operetce I. Kalmana „Mister X”, Monikę w musicalu G. Kuprevičiusa „Fire Hunt with Beaters” w Teatrze Alytus. Jest laureatką pięciu pierwszych nagród i dwóch Grand Prix w międzynarodowych konkursach śpiewu na Litwie, w Finlandii, Portugalii, Włoszech, Rosji, Polsce. Otrzymała Stypendium Honorowe Uniwersytetu Witolda Wielkiego i Honorowe Stypendium Prezydenta.

Jurgis Jarašius

Jurgis Jarašius (ur. 1993 w Kownie), tenor, otrzymał tytuł magistra na Uniwersytecie Witolda Wielkiego (prof. S. Martinaitytė). Podczas studiów uczestniczył w wielu koncertach i przedstawieniach teatralnych. Otrzymał wyróżnienie w postaci honorowego stypendium Prezydenta oraz honorowego stypendium Uniwersytetu Witolda Wielkiego. W ramach programu Erasmus studiował śpiew klasyczny u A. Macco na Uniwersytecie w Salzburgu w Austrii. Dzięki talentowi aktorskiemu i głosowemu uczestniczył w wielu znanych konkursach śpiewu. W 2017 otrzymał Zdobył nagrodę Grand Prix na międzynarodowym konkursie śpiewaczym, a Prezydent Litwy D. Grybauskaitė dwukrotnie przyznał mu Świadectwo Uznania. Artysta występował w dramatach, tańcu nowoczesnym, musicalach, operetkach. Obecnie aktywnie uczestniczy w zajęciach mistrzowskich w Austrii, Polsce, Norwegii, Włoszech, Łotwie, Wielkiej Brytanii z nauczycielami takimi jak: Peter Sonn, prof. Barbro Marklund, Gaiva Bandzinaitė, Derek Barnes, Paolo di Napoli, Daniel Kotlinski, Andreas Macco. Jurgis jest zapraszany na koncerty w Polsce, Włoszech, Norwegii, Austrii i na Litwie.

XXI Gdański Festiwal Carillonowy   /   copyright   2019   /   projekt – studio.k