preloder

2 sierpnia – godz. 21:00

wieża kościoła św. Katarzyny

Roy Kroezen (USA, Niderlandy)

Polska i amerykańska muzyka romantyczna

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Mazurek Op. posthume 68 nr 3

Walc Es-dur op. 18 (opr. R. Kroezen)

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)

Chants du voyaguer / Pieśni wędrowca, op. 8 nr 3: Melodie
(opr. R. Kroezen)

Jerzy Bojanowski (1893-1983)

Temat z wariacjami na carillon

Siegfried Translateur (1875-1943)

Nur wer die Sehnsuchtkennt

Walzerträumerei
(opr. R. Kroezen)

George Gershwin (1898-1937)

Błękitna rapsodia (1924)
(opr. G. Bodden)

ok. 21:45 – Kamil Cieślik (*1991)

Opowieści Fontanny Heweliusza (2016)

Roy Kroezen

Roy Kroezen urodził się w Enschede w Holandii w 1967 roku. W 2016 roku objął stanowisko carillonisty w Centralii (Illinois, USA). Jest również organistą w Trinity Episcopal Church w Mount Vernon i Fox Theatre w St. Louis. 

Studiował grę na organach w Konserwatorium w Arnhem pod kierunkiem Cora van Wageningena i Theo Jellemy’ego. Carillon studiował w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort u Bernarda Winsemiusa i Henka Verhoefa, a także w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen (Belgia) u Geerta D’hollandera i w Lemmens Institute w Leuven (Belgia) u Carla van Eyndhovena. 

Posiada tytuł magistra w zakresie carillonu, organów i dyrygentury chóralnej. W Holandii pełnił funkcję carillonisty miejskiego w Zwolle, Hoogeveen, Arnhem i Huissen. Przez 22 lata pełnił funkcję organisty oraz dyrygenta chóru w Hilversum, w Towarzystwie Apostolskim. Był przewodniczącym Komitetu Muzycznego NKV (Niderlandzkie Stowarzyszenie Carillonowe). Uczy gry na carillonie i organach oraz aranżuje muzykę na carillon. 

Koncertował na organach i carillonie w Stanach Zjednoczonych, Europie i na wyspie Curaçao. W 2002 roku, przez dziewięć tygodni, grał sześć koncertów dziennie na wyspie Kyushu w Japonii, w Huis ten Bosch – holenderskim parku rodzinnym. 

Kroezen jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów carillonowych. Wraz z Zwolse Beiaard Stichting (Fundacją Carillonową w Zwolle) zorganizował między innymi dwa konkursy na duet carillonowy i konkurs kompozycji carillonowych w Zwolle w Holandii.

XXI Gdański Festiwal Carillonowy   /   copyright   2019   /   projekt – studio.k