preloder

28 czerwca – godz. 20:45

Koncert inauguracyjny

XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

SkwerHeweliusza (przy Fontannie Heweliusza)

Muzyka na wodzie

Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”

Hornet Ensemble w składzie:

Hornet Quartet (waltornie) – Gabriel Czopka, Piotr Kowalski, Łukasz Łacny, Michał Szczerba;

trąbki – Jonasz Dziuba, Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk;

kotły – Paweł Szewczyk

Kamil Cieślik (*1991)

Intrada 2019

 

Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978)

Epitafium III

(wersja na carillon, trąbki, waltornie i kotły)

 

Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759)

Muzyka na wodzie (wybór, w opracowaniu Kamila Cieślika)

Uwertura (tutti)

Menuet (waltornie)

Menuet (trąbki)

Menuet (tutti)

Andante (carillon solo)

Allegro (tutti)

Alla Hornpipe

Menuet (kotły)

Allegro

 

Jakub Nikiel (*1990)

Echa Gdańska

na carillon i elektronikę – zsynchronizowany z Fontanną Heweliusza

 

Jerzy Fryderyk Haendel

Muzyka na wodzie

Adagio e Staccato

 

Beniamin Baczewski (*1991)

Płynna materia

na carillon i elektronikę – zsynchronizowany z Fontanną Heweliusza

Monika Kaźmierczak

Monika Kaźmierczak jest miejską carillonistką od 2001 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (Teoria Muzyki, Muzyka Kościelna, Dyrygentura Chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort (Niderlandy). Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału, stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego na studia w Amersfoort, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na kursy mistrzowskie w Belgii u GeertaD’hollandera.
Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie.
W 2012 roku uzyskała doktorat w zakresie gry na carillonie na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

Hornet Quartet

Gabriel Czopka

Michał Szczerba

Łukasz Łacny

Piotr Kowalski

Hornet Quartet, założony w 2012 roku, obecnie jest jednym z najprężniej działających zespołów blaszanych w Polsce. Zespół charakteryzuje szerokie i jednolite brzmienie. Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski, soliści czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce, aktywnie biorą udział w popularyzacji waltorni w Polsce. W 2017 roku zdobyli pierwszą nagrodę na konkursie kwartetów waltorniowych podczas International Horn Symposiumw Natal w Brazylii. W 2015 roku zdobyli Srebrny Medal podczas 7. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Solistów i kameralistów SVIREL w Słowenii. Koncertowali podczas Festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i innych ośrodkach kultury. Występowali na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą. Współpracują z kompozytorem i wieloletnim waltornistą Sydney Symphony OrchestraKazemMachalą, a także Pawłem Pudło i Jankiem Stokłosą, który dedykował zespołowi trzy kompozycje. Koncertują w powiększonym składzie, zapraszając do udziału wybitnych artystów takich jak Adam Rapa, Zoltan Kiss, Jacek Obstarczyk, Kerry Turner czy KristinaMascher.

Wspólnie z Pawłem Pudło są organizatorami międzynarodowej platformy edukacyjno- muzycznej WarHorns. Jest to połączenie wykładu historycznego z koncertem na 10 waltorni, napisanym w hołdzie ofiar II Wojny Światowej. Do udziału w projekcie zapraszani byli znakomici waltorniści: Stefan de Leval Jezierski (Berliner Philharmoniker), LucaBenucci (Florence Opera), David Bonet Piris (OrquestraSinfonica de Barcelona), AlexandruAfanasiev (MariinskyTheatreSankt Petersburg), Grzegorz Curyła (MalaysianPhilharmonicOrchestra). Hornet Quartet jest zespołem rezydującym przy CORNO – Brass Music Festivalw Zielonej Górze, największym festiwalu muzyki blaszanej w Polsce.

Repertuar zespołu obejmuje głównie klasyczną muzykę współczesną, rozrywkową oraz filmową. Prezentują kompozycje polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Najczęściej wykonują utwory komponowane oryginalnie na kwartet waltorniowy.
W czerwcu 2018 roku zespół nagrał swoja pierwszą płytę w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Gabriel Czopka – solo waltornista Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Zdobywca nagród na konkursach w Łodzi i Katowicach. Finalista artEZBrassCompetition w Enschede. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Dale’aClavengera, Williama VerMeulena, Williama Caballero. Współpracuje z SinfoniąVarsovia, Polską Orkiestrą SinfoniaIuventus, Orkiestrą Kameralną „AUKSO”. W sezonie 2015/2016 odbył kontrakt w Buffalo Symphony Orchestra w Stanach Zjednoczonych.

Michał Szczerba – solo waltornista Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie również ukończył Akademię Muzyczną. Współpracuje regularnie z Malaysian Philharmonic Orchestra, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz Filharmonią Poznańską. Koncertował także z fińską orkiestrą OstrobothianChamberOrchestra. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występował kilkunastokrotnie w roli solisty z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu i Sopocie. Tadeusz Dixa dedykował Michałowi swój koncert na róg i orkiestrę.

Łukasz Łacny – solo waltornista NFM Filharmonii Wrocławskiej Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Przez wiele lat był pierwszym waltornistą Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach, Polskiej Orkiestry SinfoniaIuventus w Warszawie, oraz Teatru Muzycznego ROMA. Koncertował z Ensemble OrchestralContemporain z Lyonu oraz Court-Circuit Ensemble i inżynierami dźwięku pracowni IRCAM w Paryżu. Współpracuje z Operą Narodową-Teatrem Wielkim, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfoniettą Cracovia. Jest inicjatorem i głównym organizatorem CORNO – Brass Music Festival w Zielonej Górze, jednego z największych festiwali muzyki blaszanej w Polsce.

Piotr Kowalski, solo waltornista Filharmonii Poznańskiej, były waltornista Polskiej Orkiestry SinfoniaIuventus. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Zdobywca wielu nagród na krajowych i zagranicznych konkursach solowych i muzyki kameralnej m.in. w Marsylii, Łodzi, Warszawie. Uczestnik czterech edycji międzynarodowego projektu I’CultureOrchestra, gdzie doskonalił swoją grę pod kierunkiem Jeffa Bryanta. Współpracuje z Filharmonią Narodową, SinfoniąVarsovia, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

XXI Gdański Festiwal Carillonowy   /   copyright   2019   /   projekt – studio.k