preloder

30 sierpnia – godz. 21:00

Koncert finałowy

XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Skwer Heweliusza (przy Fontannie Heweliusza)

Tomasz Chyła – skrzypce

Sławek Koryzno – perkusja

Szymon Burnos – Moog, FX, programowanie

Monika Kaźmierczak – carillon

wizualizacje na wieży kościoła św. Katarzyny: 

Studenci związani z Pracownią Animacji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem Roberta Turło:

Ewa Krata, Marta Zaparucha, Julia Jaros, Ada zielonka, Adam Pliszka, Bernard Kiedrowicz, Maciej Rogało, Natalia Tostanovska, Joanna Stachowiak, Marta Koniarska, Marta Pawełek, Julia Wargocka, Saskia Wojtalewicz

Opieka nad realizacją animacji: Michał Garnowski i  Mateusz Kozłowski 

W programie m.in. „Epitafium” Katarzyny Kwiecień-Długosz, improwizacje oraz „Opowieści Fontanny Heweliusza” Kamila Cieślika, zsynchronizowane z Fontanną (ok. 21:45).

Monika Kaźmierczak

Monika Kaźmierczak jest miejską carillonistką od 2001 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (Teoria Muzyki, Muzyka Kościelna, Dyrygentura Chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort (Niderlandy). Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału, stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego na studia w Amersfoort, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na kursy mistrzowskie w Belgii u GeertaD’hollandera.
Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie.
W 2012 roku uzyskała doktorat w zakresie gry na carillonie na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Elblągu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

Szymon Burnos

Szymon Burnos (ur. 1991), pianista, klawiszowiec, kompozytor, urodzony w 1991 roku. Absolwent Akademii Muzycznejim. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, silnie związany z trójmiejską sceną muzyczną. Otwarty na muzyczne eksperymenty. Uzyskał certyfikat nowojorskiej School for Improvisational Music. Inspirację znajduje w wielu językach i stylach od muzyki free przez jazz i rock – do elektroniki, dlatego koncertuje, nagrywa i współpracuje z wieloma wykonawcami takimi jak: Algorhythm, Tomasz Chyła Quintet, Tymon and The Transistors, TymanskiYass Ensemble, NeneHeroine, MaJlo,Daniel Hertzov czy The Fruitcakes. Laureat European Jazz Contest 2013 z zespołem Algorhythm oraz zwycięzca Jazz Juniors 2016 wraz z Tomasz Chyła Quintet.

Tomasz Chyła

Tomasz Chyła, dyrygent, skrzypek, kompozytor pochodzący ze Strzepcza. Silnie związany z wejherowskim i trójmiejskim środowiskiem artystycznym, aktywnie działający na płaszczyźnie muzyki jazzowej oraz chóralistyki. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dyrygentury chóralnej oraz skrzypiec jazzowych. W 2018 roku został otworzony jego przewód doktorski na AkademiiMuzycznej w Gdańsku.Założyciel takich zespołów jak MNR Kolektyw oraz Tomasz Chyła Quintet. Z autorskim kwintetemzdobył I miejsce podczas IX Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie w 2013 oraz GrandPrix na 40 Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie w 2016 roku. Z zespołem Tomasz Chyła Quintet ma na swoim koncie nagranie dwóch płyt: Eternal Entropy oraz Circlesongs (nominacja do nagrody Fryderyki 2019 za najlepszy album jazzowy). Zespół koncertował na wielu festiwalach w Polsce i na świecie, między innymi  „Jazz nad Odrą” weWrocławiu, „Komeda Jazz Festiwal” w Słupsku, „Enter Enea Jazz Festival” w Poznaniu, „NiCaJazzFestival” w Alcanadre (Hiszpania), „Fara Jazz Festival” w Sabina (Włochy). Zespół został również uhonorowany gdańską nagroda DOKI 2018 (nagroda publiczności). Sam skrzypek został również dwukrotnie nominowany do nagrody „Fryderyki” indywidualnie oraz otrzymał wiele innych nagród i stypendiów, między innymi w roku 2018 za jazzowy debiut roku, a w roku 2019 jako artysta jazzowy roku.

Sławek Koryzno

Sławek Koryzno, perkusista związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie Tomasza Sowińskiego. W roku 2010-2011 studiował na uczelni ESMAE w Porto (Portugalia), pod okiem amerykańskiego perkusisty Michaela Laurena. Absolwent Politechniki Gdańskiej – specjalizacja Inżynieria Dźwięku. Członek zespołów: Algorhythm, Tomasz Chyła Quintet , Leszek Możdżer Quartet, Michał Bak Quartetto, Emil Miszk& The Sonic Syndicate, Jan Konop Big Band, Nene Heroine. Współpracował z takimi muzykami jak: Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, AdamPierończyk, Sławek Jaskułke, Leszek Kułakowski, Jerzy Małek. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, między innymi Jazz Juniors, European Jazz Contest, RCK Pro Jazz Festiwal Kołobrzeg.Występował na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach takich jak: Fara Music Jazz Festival (Włochy), Ni CaJazz Festiwal (Hiszpania), Polish Jazz Festival in Budapest (Wegry), Beijing Nine Gates International Jazz Festival (Chiny). Trzykrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategoriach: 2018 Jazzowa Płyta Roku („Mandala” Algorhythm), 2018 Debiut Roku („Eternal Entropy” Tomasz Chyła Quintet), 2019 Jazzowa Płyta Roku („Circlesongs” Tomasz Chyła Quintet)

XXI Gdański Festiwal Carillonowy   /   copyright   2019   /   projekt – studio.k